ARID1A Geni Nedir?
in

ARID1A Geni Nedir?

ARID1A Geni: Fonksiyon, Sağlık Durumları ve Kromozomal Konum

İçindekiler

ARID1A Geni: AT (Baz Dizlimi) Bakımından Zengin, Etkileşim Alanı İçeren 1A (Proteini)

Normal Fonksiyon

ARID1A geni birçok farklı SWI/SNF protein komplekslerinin tek bir parçasını (alt birim) oluşturan proteinin üretilmesi emrini verir. SWI/SNF kompleksleri kromatin yeniden modelleme olarak bilinen bir işlemle gen aktivitesini (ekspresyon) düzenler. Kromatin, kromozomların içine DNA’yı paketleyen DNA ve protein ağıdır. Kromatinin yapısı DNA’nın ne kadar sıkı paketlendiğini değiştirmek için yeniden modellenebilir. Kromatin yeniden modellemesi, gelişme sırasında regüle edilen gen ekspresyonunun bir yoludur; DNA sıkıca paketlendiğinde, gen ekspresyonu, DNA’nın gevşek bir şekilde paketlendiğinden daha düşüktür.

Gen aktivitesini düzenleme kabiliyetleri sayesinde, SWI/SNF kompleksleri hasarlı DNA’nın onarımı da dahil olmak üzere birçok süreçte yer almaktadır; DNA’nın kopyalanması (çoğaltılması); ve hücrelerin büyümesinin, bölünmesinin ve olgunlaşmasının (farklılaşmasının) kontrol edilmesi. ARID1A proteini ve diğer SWI/SNF alt birimlerinin, hücrelerin büyümesini ve çok hızlı bir şekilde veya kontrolsüz bir şekilde büyümesini ve bölünmesini önleyen tümör baskılayıcılar olarak işlev gördüğü düşünülmektedir.

ARID1A alt biriminin DNA’ya bağlanabildiği ve SWI/SNF komplekslerinin yeniden yapılandırılması gereken kromatin yerine hedeflenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Durumları

Coffin-Siris Sendromu

ARID1A genindeki en az üç mutasyon, Coffin-Siris sendromuna neden olabilir. Bu durum gecikmiş gelişme, beşinci (pembemsi) parmak veya ayak parmaklarındaki anormallikler ve kaba olarak tanımlanan karakteristik yüz özellikleri ile karakterizedir. Coffin-Siris sendromunda yer alan ARID1A gen mutasyonları anormal derecede kısa, işlevsel olmayan bir proteine yol açar. Sonuç olarak, etkilenen bireyler, işleyen ARID1A proteininin normal miktarının yarısına sahiptir. Bu değişikliklerin SWI/SNF komplekslerini nasıl etkilediği açık olmasa da, araştırmacılar ARID1A gen mutasyonlarının anormal kromatin yeniden modellemesine neden olduğunu öne sürüyor. Bu sürecin bozulması, birçok genin aktivitesini değiştirir ve Coffin-Siris sendromunun çeşitliliğini ve semptomlarını açıklayabilen birkaç hücresel süreci bozar. Coffin-Siris sendromu olan kişilerde kanser riski artışı görülmemektedir.

Mesane Kanseri

Kolanjiyokarsinom

Kanserler

ARID1A genindeki mutasyonlar, böbrek, mide, mesane, akciğer, meme ve beyin kanserleri, kadınlarda yumurtalık ve uterus (endometriyum) içi kanserlerini de dahil olmak üzere birçok kanser türünde bulunmuştur. Bu mutasyonlar somatiktir, yani bir insanın yaşamı boyunca edindikleri ve sadece tümör hücrelerinde bulundukları anlamına gelir. ARID1A genindeki mutasyonların kansere katkıda bulunduğu mekanizma bilinmemektedir, ancak SWI / SNF komplekslerinde değişikliklerin yer aldığı düşünülmektedir. Bu değişiklikler normal hücre farklılaşmasını bozabilir ve bu da bazı hücre tiplerinin aşırı büyümesine neden olarak kansere neden olabilir. Alternatif olarak, anormal SWI/SNF kompleksleri, kansere yol açan hücrelerin büyümesini ve bölünmesini kontrol etmeye yardımcı olan genlerin düzenlenmesini bozabilir. ARID1A gen mutasyonlarına ek olarak başka genetik değişikliklerin de kanser gelişimi için gerekli olması muhtemeldir.

Kromozomal Konum

Sitogenetik Konum: 1p36.11, 36.11 konumundaki kromozom 1‘in kısa (p) kolu

Moleküler Konum: Kromozom 1 üzerindeki 26,696,033 – 26,782,110 baz çiftleri

Görsel: ARID1A Geni; Genom Dekorasyon Sayfası/NCBI
Görsel: ARID1A Geni; Genom Dekorasyon Sayfası/NCBI

Bu Genin Diğer İsimleri

  • ARI1A_İNSAN
  • ARID domaini içeren protein 1A
  • AT ce zengin etkileşimli domain 1A (SWI-benzeri)
  • AT bakımından zengin etkileşimli domain içeren protein 1A
  • B120
  • BAF250
  • BAF250a
  • BM029
  • beyin proteini 120

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ARID1A

Görsel Kaynak: https://www.rcsb.org/3d-view/ngl/6lth

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

1 puan
+ Oy - Oy
Gen Kullanıcı

Elif Büşra Zorlu

2018 Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu, Biyoteknoloji alanında yüksek lisans eğitimi almaktadır.

Doğrulanmış KullanıcıEditör Yazarİçerik YazarıÜyelik Yılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spinal Müsküler Atrofi

Genitopatellar Sendromu