Amish Ölümcül Mikrosefali
in

ÇalışkanÇalışkan Sevgi DoluSevgi Dolu

Amish Ölümcül Mikrosefali

Amish Ölümcül Mikrosefali; Tanım, Sıklık, Nedenleri, Kalıtımı ve Diğer İsimleri

Tanım 

Amish Ölümcül Mikrosefali, doğumla birlikte bebeklikten başlayan küçük kafa yapısı ve bebeklerin tam gelişimini sağlayamamış bir beyin ile doğduğu genetik hastalıktır.

Amish Ölümcül Mikrosefali’ne sahip olan bebeklerde, genelde eğimli bir alın ve inanılmaz küçük bir kafa yapısı vardır. Ayrıca, alışılmadık derecede geniş bir karaciğere (hepatomegali), küçük bir alt çene (mikrognati) yapısı görülebilinir.

Etkilenen bebeklerde, nöbetler ve vücut ısısını sabit tutmakta zorluklar olabilir. Genellikle, yaşamlarının ikinci ve üçüncü ayından itibaren oldukça sinirli hale gelirler. Alfa-ketoglutarik asit adı verilen bir bileşik, idrarlarında tespit edilebilir ve viral enfeksiyon atakları sırasında, kanda ve dokularda yüksek seviyelerde asit üretmeye meyillidirler (metabolik asidoz). Hastalığa sahip bebekler, yeterli düzeyde beslenirler ancak yüzleri ve sesleri ayırt edebilme, izleyebilme ya da bilinçli ve planlı herhangi bir amaca yönelik hareket edebilme gibi beceriler geliştirmezler. Hastalığa sahip bebekler, sadece altı ay yaşarlar.

Sıklık

Amish Ölümcül Mikrosefali, Pensilvanya’nın Old Order Amiş bölgesindeki 500 yenidoğandan yaklaşık 1’inde tespit edilmiştir. Belirtilen bölge dışında ise bu nadir hastalığa henüz rastlanmamıştır.

Nedenleri 

Amish Ölümcül Mikrosefali’ye, SLC25A19 genindeki mutasyonlar neden olur. SLC25A19 geni, gen proteinlerinin çözünen taşıyıcı (SLC) protein ailesinin üretimi için gerekli bilgileri taşır. SLC ailesindeki proteinler, hücreyi ve bileşen parçalarını saran zarlar boyunca çeşitli bileşikleri taşır. SLC25A19 geninde üretilmiş olan protein, tiamin pirofosfat adı verilen bir molekülü hücrenin enerji merkezi kabul edilen mitokondriye taşır. Bu bileşik,  Alfa-ketoglutarat dehidrojenaz kompleksi olan  bir grup mitokondriyal enzimin (dehidrojenaz kompleksleri) aktivitesinde yer alır. Tiamin pirofosfatın, mitokondriye taşınmasının beyin gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Amish Ölümcül Mikrosefali olarak teşhis koyulan tüm bireyler, protein yapı bloğu (amino asit ) Alaninin, Gly177Ala ve G177A olarak yazılan SLC25A19 proteininin 177. pozisyonundaki amino asit Glisin ile birlikte bir mutasyona sahiptir. Araştırmacılar, bu mutasyonun Tiamin pirofosfatın mitokondriye taşınmasına ve Alfa-ketoglutarat dehidrojenaz kompleksinin etkinliğine müdahale edip, Amish Ölümcül Mikrosefali’ de görülen anormal beyin gelişimi ve Alfa-ketoglutarik asidüri ile sonuçlandığını düşünüyorlar.

Kalıtım Modeli

Amish Ölümcül Mikrosefali, otozomal resesif bir modelde kalıtılır yani her hücredeki genin her iki kopyasının da mutasyonlu olduğu anlamına gelir. Otozomal resesif bir bireyin ebeveynlerinin her biri, mutasyona uğramış genin bir parçasını taşır fakat bu bireyler tipik olarak durumun belirtilerini ve semptomlarını göstermezler.

Diğer İsimleri

Bu genetik hastalığın farklı isimleri şunlardır;

  1.  Amish mikrosefali
  2.  MCPHA
  3.  Mikrosefali, Amish tipi

 

Kaynak

https://medlineplus.gov/genetics/condition/amish-lethal-microcephaly/

Görsel Kaynak: http://www.bilgiyagmuru.com/mikrosefali-nedir-2968.html

Editör: Elif Berfin KORGAN

Ne düşünüyorsunuz?

16 puan
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayatın Kimyası Aranıyor

Hayatın Kimyası Aranıyor!

asetaminofen-seviye-testi

Asetaminofen Seviye Testi