ACAN Geni: Agrekan

Normal fonksiyon

ACAN geni, agrekan proteini yapmak için talimatlar sağlar. Aggrecan, proteoglikan olarak bilinen bir protein türüdür, yani ona bağlı birkaç şeker molekülü vardır. Kıkırdaktaki en bol proteoglikan olup, erken gelişim sırasında iskeletin çoğunu oluşturan sert ve esnek bir dokudur. Çoğu kıkırdak daha sonra kemiğin uçlarını örtmeye ve korumaya devam eden ve burun, hava yolları ve dış kulaklarda bulunan kıkırdak dışında, kemiğe (ossifikasyon adı verilen bir süreç) dönüştürülür.

Agrekan kıkırdağın diğer bileşenlerine bağlanır, kıkırdak gücünü veren moleküller ağını organize eder. Bu etkileşimler C-tipi lektin alanı (CLD) olarak adlandırılan agrekan proteinin spesifik bir bölgesinde meydana gelir. Ekli şekerler nedeniyle agrekan su moleküllerini çeker ve kıkırdak jel benzeri yapıyı verir. Bu özellik, kıkırdağın kompresyona direnmesini, kemiklerin ve eklemlerin korunmasını sağlar. Rolü belirsiz olmasına rağmen, agrekan kemik gelişimini etkiler.

Genetik Değişikliklerle Bağlantılı Sağlık Sorunları

Ailesel osteokondrit dissekans

ACAN genindeki en az bir mutasyonun ailesel osteokondrit dissekansına neden olduğu bulunmuştur. Bu durum kıkırdağın ayrılmasından kaynaklanan kemik hasarı (lezyonlar) ve bir eklemde kemiğin ucundan alttaki kemiğin bir kısmı ile karakterize edilir. Ailesel osteokondrit dissekansı olan kişilerde diz, dirsek, kalça veya ayak bileği gibi birçok lezyon vardır. Diğer yaygın özellikler kısa boyludur ve osteoartrit adı verilen ağrılı eklem bozukluğunun erken gelişimidir.

Bu durumla ilişkili ACAN gen mutasyonu, agrekan proteininin CLD’sinde tek bir protein yapı bloğunu (amino asit) değiştirir. Spesifik olarak, amino asit valini, proteinin 2303. pozisyonunda (Val2303Met veya V2303M olarak yazılır) amino asit metiyonin ile değiştirilir. Anormal agrekan proteini, kıkırdakın diğer bileşenlerine karşı koyamaz. Sonuç olarak, kıkırdak düzensiz ve zayıftır. Anormal kıkırdağın, ailesel osteokondritis dissekanslarının lezyonlarının ve osteoartrit özelliklerinin gelişiminde nasıl rol oynadığı açık değildir. Araştırmacılar, büyüyen kemiklerdeki dağınık bir kıkırdak ağının büyümelerini etkilediğini ve kısa boylara yol açtığını ileri sürmüşlerdir.

Intervertebral disk hastalığı

Diğer bozukluklar

Spondiloepimetafiz displazisi, agrekan tipi ve spondiloepifiz displazisi olarak adlandırılan kısa boy ile ilişkili diğer iki durum, Kimberley tipi, ACAN genindeki mutasyonlardan kaynaklanır. Spondiloepimetofizyal displazi, agrekan tipi olan insanlar çok kısa boyludur, kısa parmaklar ve ayak parmakları ve kendine özgü yüz özellikleri vardır. Bu durum, aspartik asitten asparajine (Asp2267Asn veya D2267N olarak yazılmış) agrekan proteinindeki 2267. pozisyonundaki amino asidi değiştiren bir mutasyondan kaynaklanır. CLD’de meydana gelen amino asit değişikliği, agaranın kıkırdak ağının en az bir bileşeni ile etkileşimini değiştirir. Bu değişikliğin spondiloepimetafiz displazisi, agrekan tipinin belirli belirtilerine ve semptomlarına nasıl yol açtığı belirsizdir.

Spondiloepifizin displazisi, Kimberley tipi, özellikle dizler, ayak bilekleri ve kalçalarda, kısa boy ve osteoartritin erken gelişimi ile karakterizedir. Bu durum, ACAN genine tek bir DNA yapı bloğunun sokulduğu, genin talimatlarını bozabilecek ve CLD eksik olan anormal kısa agrekan proteinin üretimine yol açabilen bir mutasyondan kaynaklanır. Anormal proteinin üretilip üretilmediği veya hangi etkileri olabileceği bilinmemektedir. Spondiloepifizin displazisi, Kimberley tipi spesifik özelliklerinin gelişiminde bu gen mutasyonunun oynadığı rol açık değildir.

Kromozomal Yer

Sitogenetik Yeri: 15q26.1, 15. Kromozomun uzun (q) kolunun 26.1 pozisyonu

Moleküler Yeri: baz çiftleri:  88,803,442 – 88,875,354 arasında, kromozom 15

Görsel: Genom Dekorasyon Sayfası / NCBI

Bu Gen için Diğer İsimler

  • AGC1
  • AGCAN
  • Aggrecan core protein
  • Kıkırdağa özgü proteoglikan çekirdek proteini
  • Kondroitin sülfat proteoglikan çekirdek proteini 1
  • CSPG1
  • CSPGCP
  • Large aggregating proteoglycan
  • MSK16
  • SEDK

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ACAN

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz