ABL1 Geni: ABL proto-onkogen 1, reseptör olmayan tirozin kinaz

Normal Fonksiyon

ABL1 geni, vücuttaki hücrelerdeki birçok işlemde yer alan bir proteinin yapılması için talimatlar sağlar. ABL1 proteini, belirli pozisyonlarda bir dizi oksijen ve fosfor atomu (bir fosfat grubu) ekleyerek diğer proteinlerin aktivitesini değiştiren bir enzim olan bir kinaz olarak işlev görür. ABL1 kinaz normal olarak kapalı (devre dışı) ve işlevlerini yerine getirmek için açık (aktif) olmalıdır.

ABL1 kinazı, bir dizi farklı tetikleyici ile açılabilir ve birçok farklı proteine (substratlar olarak da adlandırılır) bir fosfat grubu ekleyebilir. Bu çeşitlilik, ABL1’in hücre büyümesi ve bölünmesi (proliferasyon), olgunlaşma (farklılaşma) ve hareket (göç) de dahil olmak üzere çok çeşitli hücresel süreçlere dahil olmasını sağlar. Hücre sağlığına ya da hücresel koşullara bağlı olarak kontrollü hücre ölümünü (apoptoz) tetikleyebilir. Bu etkileşimler diğer birçok işlem arasında hücre göçünü ve hücrelerin birbirine bağlanmasını (yapışmasını) sağlar. ABL1 ayrıca diğer genlerin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olabilir.

ABL1 geni, onkojenler olarak bilinen bir gen sınıfına aittir. Mutasyona uğradığında, onkogenler normal hücrelerin kanserli hale gelmesine neden olma potansiyeline sahiptir.

Genetik Değişikliklerle Bağlantılı Sağlık Sorunları

Kronik miyeloid lösemi

ABL1 genini içeren genetik bir yeniden düzenleme (translokasyon), kronik miyeloid lösemi adı verilen bir tür kan oluşturucu hücresi kanserine neden olur. Bu yavaş büyüyen kanser, anormal beyaz kan hücrelerinin aşırı üretimine yol açar. Durumun ortak özellikleri aşırı yorgunluk (yorgunluk), ateş, kilo kaybı ve genişlemiş dalaktır.

T (9; 22) şeklinde yazılan translokasyon, ABL1 geninin bir kısmını kromozom 9’dan, kromozom 22’den gelen BCR geninin bir kısmı ile birleştirir ve BCR-ABL1 olarak adlandırılan anormal bir füzyon genini oluşturur. Bir kromozom 9 ve BCR-ABL1 füzyon genini içeren anormal kromozom 22, genel olarak Philadelphia kromozomu olarak adlandırılır. Translokasyon kişinin ömrü boyunca edinilir ve sadece anormal kan hücrelerinde bulunur. Somatik mutasyon olarak adlandırılan bu tip genetik değişim kalıtsal değildir.

BCR-ABL1 olarak adlandırılan anormal füzyon geninden üretilen protein, kinaz olarak işlev görür. Bununla birlikte, ABL1 kinazının aksine, hücrede sinyallerin dönmesini gerektirmez. Sürekli aktif BCR-ABL1 proteini, hücrelerin anormal hücrelerin aşırı üretimine yol açarak kendi kendine zarar vermelerini önleyerek, anormal hücrelerin aşırı üretimine neden olmasını sağlar.

Philadelphia kromozomunun varlığı moleküler terapiler için bir hedef sağlar.

Diğer kanserler

BCR-ABL1 füzyon geni (yukarıda tarif edilmiştir) ayrıca akut lösemi adı verilen hızlı büyüyen kan hücresi kanserlerinde de rol oynar. Çocuklarda % 5, B hücreli akut lenfoblastik lösemili yetişkinlerin % 30’unda ve çok nadiren akut miyeloid lösemide bulunmuştur. Kronik miyeloid lösemide olduğu gibi, BCR-ABL1 proteini kansere yol açan anormal beyaz kan hücrelerinin aşırı üretimini uyarır. Gelişen kan kanseri formunun, mutasyonu ve meydana gelen diğer genetik değişiklikleri alan kan hücresi tipinden etkilenmesi muhtemeldir.

Nadiren ABL1 geninin BCR dışındaki genlerle füzyonuna yol açan translokasyonlar akut lösemiler ile ilişkilidir. Örneğin, ETV6-ABL1 füzyon geni, az sayıda B-hücresi akut lenfoid lösemili vakalarda ve kronik miyeloid lösemiye benzeyen bir kronik lösemide bulunmuştur. Bu nadir füzyon genlerinin kan kanserine yol açtığı kesin mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bunlardan üretilen proteinlerin kontrolsüz hücrelerin büyümesi olasıdır.

Kromozomal Yer

Sitogenetik Yeri: 9q34.12, 9. Kromozomun uzun (q) kolunun 34.12 pozisyonu

Moleküler Yeri: baz çiftleri: 130,713,881 – 130,887,675, kromozom 9

Görsel: Genom Dekorasyon Sayfası / NCBI

Bu Gen için Diğer İsimler

 • Abelson Tirosin-Protein Kinaz 1
 • ABL
 • Bcr/Abl
 • Bcr / C-Abl Onkojen Proteini
 • C-ABL
 • C-Abl Onkojen 1, Reseptör Tirozin Kinaz
 • C-ABL1
 • JTK7
 • P150
 • Proto-Onkojen c-Abl
 • Proto-Onkojen Tirozin-Protein Kinaz ABL1
 • Tirozin-protein Kinaz ABL1 İsoform A
 • Tirozin-protein Kinaz ABL1 İsoform B
 • V-Abl
 • V-Abl Abelson Murin Leukemia Viral Onkojen Homologu 1

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ABL1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz