ABCB11 Geni: ATP bağlama kaseti B alt ailesi 11.üyesi

Normal Fonksiyon

ABCB11 geni, karaciğerde bulunan bile salt export pump (BSEP) denen bir proteinin yapılması için talimatlar sağlar. Safra tuzları, yağları sindirmek için kullanılan safra bileşenidir. Safra tuzları karaciğer hücreleri tarafından üretilir ve daha sonra saf hale getirmek için BSEP tarafından hücre dışına taşınır. Safra tuzlarının karaciğer hücrelerinden salınması, safranın normal sekresyonu için kritik öneme sahiptir.

Genetik Değişikliklerle Bağlantılı Sağlık Sorunları

Benign tekrarlayan intrahepatik kolestaz

ABCB11 genindeki mutasyonlar benign tekrarlayan intrahepatik kolestaz tip 2’ye (BRIC2) neden olabilir. BRIC2’li kişilerde şiddetli kaşıntıya ve cildin ve gözlerin beyazlarının (sarılık) sararmasına neden olan safra sekresyonunun zaman zaman bozuk bölümleri vardır. Bazen BRIC2’li kişiler daha sonra semptomları kötüleştiğinde progresif aile içi intrahepatik kolestaz tip 2 (aşağıda tarif edilmiştir) olarak adlandırılan daha şiddetli bir durumla teşhis edilmiştir.

Etkilenen bireyler, ABCB11 geninin her iki kopyasında bir mutasyona sahiptir. BRIC2’ye neden olan ABCB11 genindeki mutasyonlar, safra tuzu transportunun yüzde 40-50 oranında azalmasına yol açar. Karaciğerdeki safra tuzlarının oluşması BRIC2’nin belirti ve semptomlarına yol açar. Durumların başlaması veya bitmesinin nedeni belirsizdir.

Progresif ailevi intrahepatik kolestaz

ABCB11 genindeki 100’den fazla mutasyonun, genellikle karaciğer yetmezliğine yol açan progresif ailesel intrahepatik kolestaz tip 2 (PFIC2) olarak adlandırılan ciddi bir karaciğer hastalığı türüne neden olduğu bulunmuştur. Bu durumun gelişimi, ABCB11 geninin her iki kopyasında bir mutasyon gerektirir. ABCF11 genindeki PFIC2’ye neden olan mutasyonlar, karaciğerden safra tuzu taşınmasının tamamen yokluğunun yüzde 70’lik bir azalma ile sonuçlanır. Transport eksikliğine bağlı olarak karaciğer hücrelerinde safra tuzlarının birikmesi karaciğer hastalığına ve buna bağlı belirti ve semptomlara neden olur.

Kısa, işlevsel olmayan bir proteinin üretimine yol açan veya üretilecek proteine neden olmayan mutasyonlar, yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkan ciddi karaciğer hastalığı ile ilişkili olma eğilimindedir. Fonksiyonel BSEP proteini olmayan kişilerde, hepatosellüler karsinom adı verilen bir tür karaciğer kanseri geliştirme riski de daha yüksektir.

Gebelikte intrahepatik kolestaz       

ABCB11 genindeki bir değişime maruz kalan kadınlar, gebelikte intrahepatik kolestaz olarak adlandırılan bir durum geliştirme riski taşırlar. Etkilenen kadınlar tipik olarak gebeliğin üçüncü trimesterinde safra sekresyonu (kolestaz) ve pruritus gelişir ve bu özellikler bebek doğduktan sonra kaybolur. ABCB11 genindeki yaygın bir varyasyon (polimorfizm), bu durumu geliştirmeyen kadınlarda daha sık görülür. Bu varyasyon, BSEP proteinindeki bir tek protein yapı bloğundaki (amino asit) bir değişikliğe yol açar. Spesifik olarak, amino asit valini proteinin 444 pozisyonundaki amino asit alanin ile değiştirilir (V444A olarak yazılır). Bu değişiklik, karaciğer hücrelerinde BSEP proteininin miktarında bir azalmaya yol açar. Nadir durumlarda, gebelikte intrahepatik kolestazlı kadınlarda ABCB11 geninin bir kopyasında nadir bir değişiklik (mutasyon) oluşur. Bu gendeki tek bir mutasyon, intrahepatik hamilelik kolestazı gelişme riskini artırır. Bu değerlendirmeler, BSEP proteininin miktarını veya işlevini azaltabilir.

Her iki tip genetik değişikliğe sahip kadınlarda, çoğu durumda yeterli safra sekresyonu için yeterli BSEP fonksiyonu kalır. Çalışmalar, hormonların östrojen ve progesteronun (ve parçalanma sırasında oluşmuş ürünler), hamilelik sırasında aşırı yükün arttığını, BSEP’in işlevini daha da düşürdüğünü, intakt safra sekresyonunun ve hamilelikte intrahepatik kolestazın bulgu ve semptomlarının ortaya çıktığını göstermektedir. Bununla birlikte, birçok faktör, bu karmaşık bozukluğun gelişme riskine katkıda bulunabilir.

Kromozomal Yer

Sitogenetik Yeri: 2q31.1, 2. Kromozomun uzun(q) kolunun 31.1 pozisyonu

Moleküler Yeri: baz çiftleri: 68,915,468- 169,031,396, kromozom 2

Kaynak: Genom Dekorasyon Sayfası / NCBI

Bu Genin Diğer İsimler

 • ABC16
 • ABCBB_HUMAN
 • ATP bağlayıcı, alt aile B (MDR / TAP), üye 11
 • Bile salt export pump
 • BRIC2
 • BSEP
 • PFIC-2
 • PFIC2
 • Ilerleyen ailevi intrahepatik kolestaz 2
 • Sister p-glycoprotein
 • SPGP

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ABCB11

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz