ABCA3 Geni: ATP bağlayıcı Kaset A Alt Üyesi 3

Normal Fonksiyonları

ABCA3 geni, sürfaktan üretimine katılan bir proteinin yapılması için talimatlar sağlar. Sürfaktan, akciğer dokusunu çizen ve nefes almayı kolaylaştıran belirli yağların (fosfolipitlerin) ve proteinlerin karışımıdır. Normal sürfaktan olmaksızın akciğerlerdeki hava keselerini çevreleyen doku (alveoller) ekshalasyondan sonra birbirlerine yapışarak alveollerin çökmesine neden olur (yüzey gerilim adı verilen bir kuvvet nedeniyle). Sonuç olarak, akciğerlerin her nefeste hava ile dolması ve ardından da oksijenin vücuda verilmesi zorlaşır.

ABCA3 proteini, katmanlı gövdeleri çevreleyen zarda bulunur. Bu hücresel yapılar sürfaktanı oluşturan fosfolipitlerin ve proteinlerin paketlendiği yerdir. ABCA3 proteini fosfolipitlerin, sürfaktan oluşturmak üzere sürfaktan proteinleri ile etkileşerek katmanlı gövdelere taşır. ABCA3 ayrıca normal katmanlı gövdelerin oluşumunda da rol oynar. Paketlemeye ek olarak katmanlı gövdeler proteinlerin olgunlaşması ve fonksiyonel hale gelmesi için gerekli olan sürfaktan proteinlerinin doğru işlenmesi için de önemlidir.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Sorunları

Sürfaktan Disfonksiyonu

Sürfaktan işlev bozukluğuna sebep olan 100’den fazla ABCA3 gen mutasyonu tespit edilmiştir. Bu gendeki mustasyonlara bağlı sürfaktan disfonksiyonu (sıklıkla ABCA3 eksikliği olarak adlandırılır) yeni doğanlarda ciddi ve sıklıkla ölümcül solunum problemlerine yol açar. Aynı zamanda çocuklarda ve yetişkinlerde de daha hafif solunum problemlerinin kademeli olarak başlamasına neden olur.

ABCA3 genindeki bazı mutasyonlar, lamellar vücut zarına sokulmayan bir proteinin üretilmesine neden olur. Diğer mutasyonlar da lamellar vücut zarında bulunan anormal bir proteinin üretilmesine yol açar, ancak bu proteinin çok az işlevi vardır ya da hiç yoktur. ABCA3 proteininin fonksiyonu olmadan, sürfaktan fosfolipitlerin taşınması azalır. Ayrıca, sürfaktan proteinlerinin anormal işlenmesine neden olan lamillar vücut fonksiyonları da bozulmaktadır. ABCA3 gen mutasyonları anormal sürfaktan bileşimi ve işlevi ile sonuçlanır. Sürfaktanın fonksiyonel kaybı alveollerde yüzey gerilimini arttırır ve solunumun zorlaşmasına ve akciğerlerin çökmesine neden olur. ABCA3 protein fonksiyonunu ortada kaldıran mutasyonların şiddetli sürfaktan fonksiyon bozukluğuna neden olduğu öne sürülmüştür. Ayrıca bazı kalıntı ABCA3 aktivitesini bırakan mutasyonların durumu daha yumuşak formlara neden olduğu düşünülmektedir.

Kromozal Yer

Sitogenetik yeri: 16p13.3, 16. kromozomun kısa kolunda (p), 13.3 pozisyonunda

Moleküler yeri: baz çiftleri 2,275,878-2,340,746 arasında, kromozom 16

Görsel: Genom Dizileme Sayfası/NCBI

Bu Genin Diğer İsimleri

  • ABC-C
  • ABC-C transporter
  • ABC transporter 3
  • ABC3
  • ABCA3_HUMAN
  • ATP-bağlayıcı kaset A alt üyesi 4
  • ATP-bağayıcı kaset transporter 3
  • ATP-bağlayıcı kaset A alt üyesi (ABC1), 3
  • SMDP3

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ABCA3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz